Na co se soustředíme, to „roste“. Když myslím na to, co všechno se může pokazit (např. na pohovoru), tak můj výkon nebude tak dobrý, jako když věřím, že udělám to nejlepší, co je v mých silách. V prvním případě budu pravděpodobně nervózní, budu vyzařovat nejistotu. Nemluvě o tom, jaká muka (nervozitu) zažiju pár hodin před pohovorem. V druhém případě právě naopak.

Jde o to, soustředit se na to, co chceme, ne na to, co nechceme.Protože na co se soustředíme, to roste…

Jak změnit to, na co se soustředíme?

Nejjednodušším způsobem je kladení otázek. Sám sobě. Děláme to vlastně pořád, ale podvědomě. Všimněte si toho. I při čtení tohoto článku vám určitě v hlavě naskakují otázky, vy si na ně odpovídáte a podle toho se chováte. Jak to myslí?Dává to smysl?Mám číst dál? (Ano, máte :-P)

Otázky

Finta: Pomáhá pokládat si správné otázky. Zažili jste někdy „den blbec“? To si člověk v duchu říká Co se dneska ještě pokazí?Co se mi ještě stane?, případně Proč zrovna já? Tak to jsou špatné otázky. Resp. otázky, které člověku moc nepomůžou, spíš uškodí. Proč? Protože mozek (naše podvědomí) se snaží zodpovídat otázky, které nás napadají, ať jsou jakékoliv. Problém je, že na blbou otázku je blbá odpověď. „Proč mi psaní tohoto článku jde tak pomalu?“ „Protože to neumíš.“ Hmmm. Lepší otázka? Třeba „Jak se u psaní tak nezasekávat?“ „Napsat si nejdřív osnovu.“ Sto a jedna, že?

V případě dne-blbce by lepší otázky byly třeba Jak si můžu zlepšit náladu?nebo Jak to vypadá, když se mi daří? Ta druhá otázka zapojuje i naši představivost, vžijeme se do toho, jaké to je, když se nám daří. A dostaneme se do té emoce a přeneseme tak ono „daření se“ do současnosti. Tedy pokud nejsme přesvědčeni o tom, že den blbec lze ukončit leda tak půlnocí – to je jiná kapitola.

Jak poznat dobrou otázku?

Dobrá otázka nám pomáhá, posune nás, navede nás na řešení/zlepšení. Špatnou otázkou si většinou jen stěžujeme, místo řešení obdržíme spíš negativní emoce.

Proč si dávám špatné otázky? Jak se naučit klást si správné otázky?

Když se necítíte nejlíp, ať už v jakékoliv situaci, položte si schválně nějakou otázku, která vám pomůže situaci zlepšit (viz příklady výše). Čím častěji to budete dělat, tím přirozenější to pro vás bude. A podělte se o vaše dojmy a otázky! 😉

Skutečně chytří lidé nedávají ani tak odpovědi, jako spíše chytré otázky. A hlavně se ptají!

Otázky

P.S.

O kladení správných otázek jsem slyšel poprvé od Tonyho Robbinse. Mrkněte na jeho článek o kladení otázek, případně si ho najděte na YouTube. Doporučuju!

Divi WordPress Theme