Taky někdy zaměňujete slova „musím“ a „chci“?

  • „Musím nakoupit.“     x    „Chci nakoupit.“ (jinak umřu hlady)
  • „Musím dodělat prezentaci.“    x    „Chci dodělat prezentaci.“ (jinak mě vyhodí ze školy/práce/okna).

V čem je rozdíl

„Musím“ znamená povinnost, prachsprostě nesympatickou, zatímco „chci“ znamená svobodnou volbu, plnou síly. To já se rozhoduju. Vždyť přece nemusím pro tu prezentaci hnout ani brvou. Ale přitom chci ten papír, ehm, titul. Takže je to sice takový kamínek v cestě, ale co by to bylo za cestu bez kamínků. Co to brát jako výzvu a příležitost k učení?

Když to totiž bereme jako povinnost, samozřejmě se nám do toho nechce, odkládáme to, plýtváme energií. A přitom stačí tak málo, dávat si pozor na jazyk. Vážně. Zkuste se někdy přistihnout při slově „musím“ nebo když mluvíte o něčem nesympatickém „Neumyl nádobí, hňup!“. A zkuste to říct jinak, pozitivněji („Vidím, že dneska je nádobí na mně. Schválně, jestli se s ním zvládnu dohodnout, abychom se střídali.“).

Chce to potlačit své ego a touhu po zadostiučinění, ale stojí to za to. Zjistil jsem, že když „musím“ nebo si na něco stěžuju, jen mi to bere energii a v ničem mi to nepomáhá. Ani to zadostiučinění tam nakonec není.

Jak cvičit

Hlídejte se. Začněte jedním dnem v týdnu, například dnes. Napište si to upomínku na papírek a připněte k monitoru, do pěněženky – zkrátka na místo, kde si to často připomenete.

Chcete? :))

Divi WordPress Theme